הפחתת היטל השבחה

הפחתת היטל השבחה

אם יש לך נכס או חיפשת נכס להשקעה, בוודאי שמעת את המושג "היטל השבחה". זהו מונח שכיח בתחום הנדל"ן, אך מעבר למשמעות הפשוטה שברורה מאליה יש לו משמעות רחבה יותר והשלכות משפטיות וכלכליות נלוות. אז מהו היטל השבחה, מתי הוא נדרש, וכיצד ניתן להתמודד עם דרישות התשלום הקשורות אליו?
היטל השבחה הוא מס שנגבה מבעלי מקרקעין או חוכרים, במקרים שבהם המקרקעין עברו השבחה (עליית ערך) כתוצאה משינויים בתכנון העירוני או בשימוש המותר בהם. לדוגמה, אם ניתנה האפשרות לבנות מרתף או להוסיף עליית גג לנכס, הנכס יחויב בהיטל השבחה, שהוא 50% מערך עליית השווי של המקרקעין – וברוב המקרים, אפילו אם לא נוצלה אפשרות זו.

מתי נכס מחויב בהיטל השבחה?
תוכניות בניין עיר שמשביחות את הנכס, שימוש חורג כמו הפיכת בית פרטי לגן ילדים, והקלות בתכנון כמו חריגה מקווי בניין עשויות לגרור אחריהן היטל השבחה. דרישת היטל ההשבחה מהוועדה המקומית תהיה צמודה לאחד משני אירועים: עסקת מקרקעין (מכירה, למשל) או מימוש זכויות הבנייה החדשות. תשלום ההיטל נקרא "מימוש".
קיבלת הודעה על חיוב בהיטל השבחה? כדאי לך לפנות לשמאי מקרקעין מיד עם קבלת ההודעה, כדי שיבדוק את השומה בקפידה, ויוודא שדרישת הוועדה המקומית סבירה והגיונית. אם אינה מוצדקת או יש בה טעויות שיכולות להוביל להפחתת היטל ההשבחה, שמאי מקרקעין מקצועי יוכל לאתר אותן בקלות ולערער על גובה היטל ההשבחה. יש לעשות זאת תוך 45 ימים מיום קבלת השומה, אחרת היא נחשבת לחלוטה ואין אפשרות לערער עליה.

האם ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה?
בהתאם לסעיף 19 (ג) לתוספת השלישית לחוק התכנון והבנייה ניתן לקבל פטור מהיטל השבחה לדירת מגורים עד 140 מ"ר. במקרה של מימוש הזכויות בדרך של העברת בעלות בדירה, תנאי מקדים לקבלת הפטור הוא שדירת המגורים שלגביה מבקשים פטור אינה מלאי עסקי, וכי מבקש הפטור או מי מקרוביו התגורר בדירה 4 שנים לפחות.

האם הפטור מוגבל לדירה יחידה?
בית המשפט העליון נדרש לשאלה זו במסגרת תיק בר"מ 8052/14 (הוועדה המקומית חולון נ' עזבון המנוח אברהם שלו), שבו נקבע חד-משמעית כי על אף אופיו הסוציאלי של הפטור, הוא יוענק לבעל דירה בגין כל דירה ששטחה לא עולה על 140 מ"ר, שמתבקש לגביה פטור.
בסופו של דבר, היטל השבחה הוא חלק בלתי נפרד מתהליכי פיתוח ושינוי בנכסים ובמקרקעין. עם הבנה נכונה וייעוץ מקצועי, ניתן לנהל את התהליך בצורה חכמה ולמזער את ההוצאות הכרוכות בו. ייעוץ מוקדם שנותן שמאי מקרקעין מומחה יכול לחסוך לכם הרבה זמן והרבה מאוד כסף.

אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ עם שמאי מקרקעין. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

צרו קשר עוד היום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: