הערכת שווי נכס תפוס ע"י דייר מוגן / דמי מפתח

הערכת שווי נכס תפוס ע"י דייר מוגן / דמי מפתח

אף על פי שהסכמים מסוג דיירות מוגנת הופכים נדירים בישראל בשנים האחרונות, הערכת שווי נכס שתפוס בידי דייר מוגן נחשבת עדיין לשירות חשוב והכרחי לבעלי הדירות וגם לדיירים המוגנים עצמם. למשל, כשצריך לבחון את גובה הפיצוי שמגיע לדייר כאשר מעוניינים לפנותו מהנכס, וכך גם שווי זכויות הבעלות במקרה של מכירת הנכס.

מהו דייר מוגן?
אבל לפני שנגיע לנושא ההערכה, כדאי להבין מהו דייר מוגן ומהי המשמעות של נכס בדיירות מוגנת. על פי חוק הגנת הדייר, דייר מוגן הוא מי שעומד באחד מהתנאים הבאים:

  1. דייר שהיה זכאי להחזיק בנכס לפני 20.8.1968. דייר ששכר נכס לפני התאריך הנ"ל והפך לשוכר מוגן מכוח החוק וחוזה השכירות שלו משלב רכישת דירה והשכרתה.
  2. דייר שנקבע בהסכם השכירות שיחול עליו חוק הגנת הדייר. כלומר, דייר שהסכים עם בעל הדירה על שכירות בדמי מפתח.
  3. דייר שהפך למוגן עקב פטירת קרוב משפחה שהיה בעל מעמד של דייר מוגן.

דיירות מוגנת היא אינה זכות בעלות במקרקעין, אך היא זכות כלכלית בעלת ערך רב. החוק אוסר על העלאת דמי השכירות של דייר מוגן, ולכן בפועל, דייר זה משלם דמי שכירות נמוכים במידה ניכרת ממחיר השוק, שלרוב הופכים ליתרון כלכלי עצום.
בעלי נכסים רבים מעוניינים לרכוש את זכות הדיירות המוגנת מהדייר, כדי לקבל בחזרה את זכות הבעלות המלאה על הנכס.

מתי נדרשת חוות דעת שמאית?
חוות דעת שמאית נדרשת ב-3 מקרים:

  1. שווי בעלות תפוסה – כאשר בעל הנכס מעוניין להעריך את חלקו במקרקעין.
  2. שווי דמי מפתח – בעת מכר של זכות הדיירות המוגנת.
  3. שווי דמי פינוי – בעת פינוי הדייר מכוח חוק או פסיקה על בעל הנכס לפצות את הדייר המוגן ולשלם פיצוי מוגדל (דמי מפתח בתוספת פיצוי).

אין לראות באמור במאמר משום המלצה לביצוע פעולות ו/או המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ עם שמאי מקרקעין. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו – עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית.

צרו קשר עוד היום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: